Az Ön böngészőjének beállításai tiltják a cookie-kat.
Annak érdekében, hogy a honlap funkciói korlátozás nélkül használhatóak legyenek, kérjük, engedélyezze a cookie-kat, és frissítse az oldalt.
A növényeknek tápanyagokra van szükségük a növekedéshez. A legfontosabb tápanyagok közé a nitrogén, a foszfor és a kálium, valamint a kalcium és a magnézium tartozik. Ezeket nevezzük fő tápanyagoknak. Hozzájuk még számos olyan egyéb tápanyag társul, amelyekre csak csekély mennyiségben van szükségük a növényeknek: ilyen a bór, a mangán, a vas, a cink és még sok más tápanyag. Ezeket nevezzük nyomelemeknek, mert - ahogy a név is sugallja - csak nyomokban van szükségük rájuk. A trágyák csomagolásán mindig a tápanyagok kémiai jele szerepel:
Fontos: Soha ne „csak úgy” vagy találomra trágyázza a növényeket, hanem mindig tudatosan. Mindegyik növénycsoporthoz speciális trágya kapható.
1 - Lépésről lépésre |
A tápanyaghiánynak különböző tünetei vannak. A növényeket satnya növekedés jellemzi, leveleik elszíneződnek. A tápanyaghiány fajtájától függően eltérő tünetek jelentkeznek: elhalványulnak a levelek, barna vagy fekete foltok képződnek rajtuk vagy elszárad a szélük.
Praktikus: Ha magával visz pár levelet vagy a növény egyéb részeit, az OBI növényvédelemben jártas szakemberei megmondják Önnek, milyen tápanyagban szenved hiányt növénye, és milyen trágyával segíthet rajta.
Fontos: A levelek színelváltozását hőség, vízhiány vagy vízbőség, túl sok, illetve túl kevés fény is okozhatja. A növényvédő szerek is kárt tehetnek a növényekben, ami szintén a levelek elszíneződésében nyilvánul meg.
A tápanyagok elraktározódnak a talajban, majd az ott élő mikroorganizmusok szép lassan felszabadítják őket, hogy a növények fel tudják venni a talajban található nedvességgel együtt. Talajminta segítségével megállapíthatja, hogy mennyi tápanyagot tartalmaz a kertjében található talaj, illetve hogy szükség van-e tápanyag-utánpótlásra. A legtöbb kerti talaj például kellő mennyiségű foszfort tartalmaz, de szüksége van némi nitrogén-utánpótlásra.
Fontos: Az ágyás különböző helyeiről vegyen mintát, majd alaposan keverje össze. Csak így minősíthető reprezentatív mintának a kapott eredmény.
Megkülönböztetünk ásványi (vegyi úton előállított mű-) és szerves (természetes) trágyát.
Az ásványi trágyák vízben oldódnak, ezért a növények azonnal képesek felvételükre, hiszen ásványi sóként állnak rendelkezésre. Előny: a gyors tápanyagellátás. Hátrány: a növények által azonnal fel nem vett trágya könnyen kimosódhat a talaj mélyebb rétegeibe, ahol már nem érik el a gyökerek.
A szaruforgácshoz vagy a szarvasmarhatrágyához hasonló szerves trágyák lassan adják le a talajnak és a növények gyökérzetének a bennük található tápanyagokat. Előny: csekély a túltrágyázás veszélye. Hátrány: csak pár nap vagy hét elteltével fejtik ki hatásukat.
Praktikus: Szerves trágyák használatával megkímélhető a talaj, a tápanyagok felszabadítása pedig lassan történik, de hosszabb időszakot ölel fel.
Fontos: A „sokkal sokra megyünk” megközelítés nem lesz célravezető trágyázáskor. A túl nagy mennyiségben adagolt tápanyag ártani fog a növényeknek.
A szemcsés vagy pelletált trágya széthordása történhet kézzel vagy trágyaszóró kocsi segítségével. Viseljen kesztyűt, amikor elszórja a trágyát, mert sok trágyaféle irritálhatja a bőrt.
Praktikus: A száraz trágyát könnyű adagolni.
Fontos: Konyhai mérlegen vagy mérőpohárban mérje ki a négyzetméterenként szükséges mennyiséget. Ha nem biztos a dolgában, először homokot szórva gyakorolhatja, hogyan kell helyesen széthordani a trágyát.
Gereblyével durván dolgozza bele az ágyásba a komposztot, miután három-öt centiméter magas rétegben szétterítette. Bár gyakran javasolják, nem szükséges a föld alá ásni.
A földigilisztákhoz hasonló talajorgamizmusok gondoskodnak arról, hogy a szerves anyag behatoljon a mélyebb talajrétegekbe is.
Fontos: A komposzt sok olyan tápanyagot tartalmaz, amelyről nem szabad megfeledkezni a későbbi tápanyag-utánpótláskor. A komposzt általában kielégíti a talaj és a növény foszfor- és káliumszükségletét. A nitrogént szaruforgács széthordásával pótolhatja.
A súlyos tápanyaghiány hatásait tápoldatozással tudja gyorsan és célzottan ellensúlyozni. Vannak egyféle tápanyagot, vagy a növény által igényelt összes tápanyagot tartalmazó, úgynevezett összetett tápoldatok. A tápoldat elkészítése érdekében vizet keverünk a tápsókhoz vagy a koncentrált oldathoz, majd a készítményt közvetlenül a növényekre öntjük. A tápoldatok levéltápként is használhatók, ebben az esetben a levelek veszik fel a tápanyagokat.
Praktikus: Gyors hatás, levéltápként is használható.
Fontos: Tartsa be pontosan az adagolási útmutatóban leírtakat, mert a túl magas tápkoncentráció kárt tehet a levelekben és a gyökerekben. Legrosszabb esetben tönkremegy a növény. Ha kétségei vannak, célszerűbb a csomagoláson feltüntetettnél kisebb mennyiségben adagolni a tápot.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy nem tudjuk átvenni a bevásárlókosár, a bevásárlólista vagy a termékösszehasonlítás meglévő adatait, ha áruházat változtat.