Az Ön böngészőjének beállításai tiltják a cookie-kat.
Annak érdekében, hogy a honlap funkciói korlátozás nélkül használhatóak legyenek, kérjük, engedélyezze a cookie-kat, és frissítse az oldalt.
A gyümölcsfa ültetése nem időigényes folyamat, a legideálisabb időpont pedig a kora tavaszi vagy a késő őszi időszak. Megkülönböztetünk csupasz gyökerű, valamint földlabdával rendelkező és konténeres növényeket. A csupasz gyökerű növények csak tavasszal vagy ősszel ültethetők el, a földlabdás és a konténeres növények viszont egész évben.A gyümölcsfán termő fajok esetében speciális „oltóalanyra” történik a kultúrnövény oltása. Alapjában véve tehát két növényből állnak: a gyökérrel és törzsalappal rendelkező oltóalanyból, valamint a gyümölcstermést hozó nemes fajból. Oltóalanyként a kultúrnövénnyel megegyező vagy rokon fajok speciális szelekcióját használják, például birsalmát a körte oltóalanyaként. Az alany befolyásolja a növekedés erősségét, a gyümölcs méretét, az élettartamot, a fagytűrő képességet, a terméshozamot és a betakarítás kezdetét is.
Fontos: Nem csak a fajta, hanem az alany is fontos, vagyis az a törzs, amelyre a gyümölcsfajtát oltják. Vannak kisebb kertekbe való speciális alanyok is, amelyek növekedése gyenge.
1 - Lépésről lépésre | 2 - Bevásárlólista |
3 - Szerszámlista |
Először kiássuk az ültetőgödröt, majd jól megérett zöldkomposzttal és egy marék szaruforgáccsal keverjük a kiemelt földet.
Fontos: Az ültetőgödörnek elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy legyen bőven hely a gyökereknek, és ne hajoljanak vagy törjenek meg.
A gödörbe állítjuk a fát, majd mellé tesszük a karót. Nehéz kalapáccsal olyan mélyre verjük a karót, hogy inogjon – legalább 30 cm mélyre.
Fontos: A fát kivehetjük a gödörből és félretehetjük, hogy ne érjék sérülések a karó beverésekor.
Az ültetőgödörbe tesszük a földből, a komposztból és a szaruforgácsból álló keveréket, majd jól beletapossuk a földbe és alaposan megöntözzük. Az öntözőperem megakadályozza a víz oldalirányú elfolyását és a gyepben való felszívódását.
Fontos: Az öntözővíz a gyökerekhez mossa a földet, így megszakítás nélkül folytatódhat a gyökerek növekedése.
A fát a karóhoz kell kötözni, hogy meg tudjon gyökeresedni, illetve hogy ne tépázza a szél. Ehhez nyolcszög alakban a fa törzse és a karó köré tekerünk egy stabil kertész- vagy kókuszzsinórt. Így marad egy kis távolság a fa és a karó között, megakadályozva, hogy a fa a karóhoz csapódjon.
Fontos: Rendszeresen ellenőrizze a kötözés helyét. Nem szabad kilazulnia, de nem nőhet bele a kéregbe sem. Ha szükséges, ki kell cserélni a zsinórt. Mintegy két év elteltével kellően megnő a fa ahhoz, hogy el lehessen távolítani a karót.
A fiatal gyümölcsfák kérge meglehetősen érzékeny. Célszerű törzsvédő hálóval körbetekerni a fa törzsét, hogy a téli vagy a nyári napsütés ne perzselje, a nyulak pedig ne rágcsálják meg a kérgét.
Fontos: Néhány hónap elteltével eltávolíthatja a törzsvédő hálót. Addigra kellően megnő a fiatal gyümölcsfa, és hozzászokik az új élőhelyére jellemző napsugárzáshoz. A nyulak és az őzek csak télen rágják meg a kérget, ezért nyáron nincs szükség a kéregvédelmet biztosító törzsvédő hálóra.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy nem tudjuk átvenni a bevásárlókosár, a bevásárlólista vagy a termékösszehasonlítás meglévő adatait, ha áruházat változtat.