Az Ön böngészőjének beállításai tiltják a cookie-kat.
Annak érdekében, hogy a honlap funkciói korlátozás nélkül használhatóak legyenek, kérjük, engedélyezze a cookie-kat, és frissítse az oldalt.
Aki saját medencéről álmodik és elég hellyel rendelkezik kertjében, most megvalósíthatja ezt az álmát. Útmutatónk lépésről lépésre ismerteti a munka menetét és elárulja, mire kell ügyelnie.
1 - Lépésről lépésre |
Egy rutinos hobbi barkácsnak nem is olyan nagy falat a saját medence felépítése. A területnek, amelyen fel szeretné építeni a medencét, nem csak kellően nagynak, hanem egyenletesnek kell lennie. Ha szükséges, el kell egyengetnie, vagy fel kell töltenie és be kell tömörítenie a talajt. Az alapterület kiszámításakor kérjük, vegye figyelembe, hogy a medencéhez szükség van egy szűrőrendszerre, és minden oldalról megközelíthetőnek kell lennie, beleértve a létra helyét is. Acélrudakkal jelölje ki a medence méreteit.
A föld kiemelésével megbízhat egy építési vállalkozót, vagy kikölcsönözhet egy mini kotrógépet is, amellyel gyorsan ki tudja emelni a földet. Fontos: az ásás mélységénél vegye figyelembe, hogy a medence később nem nyúlhat 50 cm-nél magasabban a terület felszíne fölé, különben statikai számításokat igényelnek a falak. A későbbi feltöltésig gondoskodjon a lehullott föld ideiglenes tárolásáról, a maradékot pedig csak utána távolítsa el.
A mintegy 20-30 cm vastag talplemez zsaluzása érdekében állítson fel körben építési pallókat, amelyek különös gondossággal igazítandók ki, illetve rögzítendők – a beton rendkívül erőteljes nyomást fejt ki! Ezekre a pallókra tűzze rá az építési fóliát, amely később biztosítja a beton altalajból felszálló víz elleni védelmét. Miután kiterítette az acélhálókat a távtartókra, betonozza ki a talplemezt és alaposan tömörítse be a betont. Ha a medence mérete elér egy bizonyos nagyságot, vegye igénybe szakemberek segítségét, akik magukkal viszik a szükséges betonszivattyút és a vibrátort.
Most már megtörtént a beton betöltése, betömörítése és felületes elsimítása. A ráterített építési fólia megkíméli a betont a túl gyors kiszáradástól és az esőtől. Hagyja pár napig megkötni a betont.
Aki nem acélkádból álló medencét szeretne, saját kezűleg is elkészítheti a medence falait. A tápvezetékek és a vízelvezető csövek helye később egyszerűen, de pontosan kifúrható, illetve bevágható, ezért folyamatosan rakhatja egymásra a téglékat. Minden harmadik sorba falazzon közbülső abroncsvasként U alakú téglát, amelyet betonnal töltsön ki.
A belső falak vakolásához célszerű mész-cement habarcsot használni, mert az tulajdonképpen vízálló. Előtte 150 cm-es távolságban gyorscementtel rögzítse a 10 mm vastag gyorsvakoló profilokat, hogy utána vakolókanállal fel tudja hordani és két-két profil között simítóéccel el tudja simítani a vakolatot.
A külső falakra is mész-cement vakolatot hordjon fel. Ha megkötött a vakolatréteg, jöhet a vastag bitumenbevonattal történő szigetelés. Ennek a felhordása is kanállal és simítóval történik. A talajból felszálló vízzel szemben nyújt védelmet a falszerkezetnek.
A medence minden külső oldalára tegyen drénlemezt, amely védi a bitumenszigetelést a kövek vagy hasonló külső behatások okozta mechanikai sérülésketől.
A bejövő és a kimenő vízvezetékcsöveket egymáshoz ragasztjuk a csőösszekötő idomban. A medence falán történő rögzítésükhöz tiplivel rögzítse a gumis csőbilincseket. A menetes kötésű csővezetékek meneteit teflonszalaggal vagy kenderrel szigetelje.
Mielőtt a vízvezeték-szerelést követően újra feltöltené a medencegödröt, először minden oldalról kb. 10 cm-es átfedéssel hordjon be homokot vagy finom szemcséjű kavicsot a csövek nyomvonala mentén. Ez megakadályozza, hogy éles kövek belenyomódjanak a csövekbe. Ezt követően 30-40 cm-es rétegekben hordja be a földet, majd rétegenként tömörítse be kézi döngölővel.
A fólia elhelyezése előtt távolítsa el a medence alján található szennyeződéseket és köveket. Utána burkolja vlies takaróval, és csak azt kövesse a fólia elhelyezése. A fólia méretre vágása különös gondossággal történjen: minél kevesebb az illesztési felület és az ütköző, annál kevesebb a teendő az azt követő szigetelésnél. Az utóbbira forró levegős hegesztő segítségével kerül sor, amely szinte folyóssá teszi a fóliát. Ha kihűlt, a fólia illesztései elválaszthatatlanul összeforrnak.
A fólia varratainak alapos szemrevételezését követően fokozatosan engedje a medencébe a vizet. Figyelje meg, hogy van-e olyan hely, ahol buborékok képződnek, vagy hogy elszivárog-e éjjel a víz. Ha igen, ki kell szivattyúzni a vizet és be kell tömíteni a szivárgó rést.
Akkor lesz tökéletes a medence, ha a körülötte lévő részt lapokkal burkolja. Kérjük, vegye figyelembe, hogy más méretű és formájú burkolólapok, valamint más külső adottságok esetén további munkálatokra és esetleg más anyagokra van szükség.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy nem tudjuk átvenni a bevásárlókosár, a bevásárlólista vagy a termékösszehasonlítás meglévő adatait, ha áruházat változtat.